جمعه, 28 شهریور 1393
  اوقات شرعی استان
  ورود کاربران
  نظرسنجی
  معرفی گمرکات کشور

  آمار سایت
 » شروع سایت: بهمن 1387
 » خبر ثبت شده: 746 مورد
 » در حال بازدید: 6 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 695 نفر
 » بازدید امروز: 3 مرتبه
 » بازدید دیروز: 483 مرتبه
 » کل بازدید: 972392 مرتبه
 » میانگین: 456 بازدید در روز

ستادنظارت واداره کل گمرک اهواز

حوزه نظارت گمرکات خوزستان

یکی از ستادهای نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران ، ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان می باشد . استان خوزستان با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی در مجاورت خلیج فارس و کشورهای حوزه خلیج فارس واقع شده و جزء استانهای ساحلی بشمار می آید . از آنجایی که از دیر باز خلیج فارس به عنوان یک شاهراه آبی مهمترین وسیله ارتباط کشور ایران با دیگر ممالک دور و نزدیک جهان محسوب می شود ، نقش حساس و عمده ای را در تجارت و امور بازرگانی به عهده داشته و بر اهمیت استان خوزستان مهر تأیید می گذارد .

این استان از نظر استراتژیک چه از لحاظ نظامی و چه از لحاظ سیاسی و اقتصادی بخصوص بعد از پیدایش نفت در کشورهای حوزه خلیج فارس و مناطق استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است . همچنین گمرکات تابعه حوزه نظارت خوزستان تنها گمرکاتی هستند که در سه بعد مسافرتی و تجارتی از طریق هوایی و دریایی و زمینی خدمات ارائه می نماید و حمل و نقل در آن به صورتهای سه گانه صورت می پذیرد . لذا یکی از قطب های مهم حمل و نقل و تجارت جهانی و مبادلات کالا در این استان پهناور انجام می شود .

این امر با اجرای سیستم آسیکودا در گمرکات تابعه تجارت با کشورهای جهان را با جمهوری اسلامی ایران رونق بیشتری داده و واردات و صادرات کالا را تسهیل بخشیده است .

هدف ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان ، توجه به ساختار سازمانی و آموزشی کلیه پرسنل تابعه ، تجهیز و تقویت مرکز رایانه گمرکات تابعه به منظور آماده سازی عملیات گمرکی ، حمایت از فعالیت بازارچه ها و تعاونی های مرزنشینی ، توجه به امر صادرات کالاهای غیر نفتی ، ترانزیت کالا ، ورود موقت و تسهیل امور مسافرتی در ضمن رعایت اصل احترام و اعتماد به ارباب رجوع و اجرای دقیق طرح تکریم می باشد .

ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان بر عملکردهای اداره کل گمرک آبادان ، اداره کل گمرک خرمشهر و اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره) و زیر مجموعه های تابعه و بازارچه های مرزی مربوطه نظارت داشته و سعی نموده که کلیه سیاستهای اقتصادی کشور را در گمرکات منطقه به بهترین وجه ساماندهی نماید .

ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان شامل چهار اداره کل می باشد :

الف) ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان و اداره کل گمرک اهواز

در ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان ، فعالیتهای زیر انجام می شود :

-       پیش بینی بودجه سالانه گمرکات خوزستان

-       امضاء اسناد مالی در چهارچوب اعتبارات

-       امضاء صورتحساب و تراز نهایی و اختتامیه گمرکات استان

-       صدور مجوز پرداخت غرامت کالاهای مفقود شده یا آسیب دیده

-       نظارت بر امور بازبینی اظهارنامه و اسناد ترخیص گمرکات استان

-       نقل و انتقال کارکنان گمرک

-       نظارت بر نحوه عملکرد گمرکات استان خوزستان و رفع مشکلات احتمالی

گمرک اهواز

این گمرک از دیرباز در شهرستان اهواز فعالیت های گمرکی مراجعتی و تجارتی را به انجام می رسانده و از زمانی که رودخانه کارون به صورت امروزی محدود نگردیده بود و امکان تردد لنجها وجود داشته ، ورود و صدور کالا صورت می پذیرفته است . این گمرک در ستاد نظارت گمرکات ادغام شده است و بصورت مشترک کلیه امور گمرکی را ساماندهی می نماید .

  

عمده فعالیت ها و خدمات موجود در گمرک اهواز

واردات قطعی ، ورود موقت ، صادرات قطعی ، صادرات موقت ، ترانزیت داخلی ، کارنه تیر ، مرجوعی و امور قضایی می باشد .

گمرکات زیر مجموعه گمرک اهواز

1-     گمرک امانات پستی

این دفتر گمرکی در ساختمان مرکزی پست اهواز مستقر بوده و کلیه خدمات و فعالیت های پست خارجی را که عمدتاً بصورت هدیه و سوغات از کشورهای خارجی وارد شده یا بوسیله شهروندان به خارج از کشور ارسال می شود انجام می دهد . در این گمرک طبق ماده های 39 و 36 آیین نامه مقررات صادرات و واردات کالا به شرح ذیل وارد می شود :

ماده 36 صدور کالا از طریق پست

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالاهایی که شرعاً یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است . چنانچه خروج برخی از کالاها از این طریق بصورت یک جریان تجاری درآید ، وزارت بازرگانی فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از خروج آنها به گمرک اعلام می نماید .

تبصره : سقف میزان کالاهای خارجی قابل ارسال از طریق پست حداکثر 80 دلار برای هر نفر خواهد بود .

ماده 39 – ورود کالا از طریق پست

ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می شود به استثنای اقلامی که ورود آنها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است ، مشروط بر اینکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر 50 دلار بنام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است ، در صورتیکه ورود کالا از این طریق به صورت یک جریان تجاری درآید یا مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد کند وزارت بازرگانی می تواند با هماهنگی وزارت پست و تلگراف و تلفن ، فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از ترخیص به گمرک اعلام نماید .

تبصره : ورود کالاهای موضوع ماده 38 ( کالاهای بدون انتقال ارز ) از طریق پست امکانپذیر است .

 

گمرک فرودگاه اهواز

این گمرک در فرودگاه و در مشرق اهواز و 10 کیلومتری مرکز شهر واقع گردیده و کلیه امور ترخیص و ارزیابی بار همراه مسافرینی که از کشورهای خارجی وارد و یا به خارج از کشور عزیمت می کنند در گمرک فرودگاه انجام می شود . در این گمرک به محض ورود هواپیما و انتقال کالاهای همراه مسافر به سالن گمرک ، ارزیابی شروع و کلیه امور گمرکی پرواز تقریباً در 30 دقیقه به اتمام می رسد . پس از انجام مراحل ترخیص هر مسافر می تواند به همراه وسایل خویش از گمرک خارج شود . تشریفات مسافری در فرودگاه به شرح ذیل می باشد :

اداره گذرنامه > نهاد ریاست جمهوری > کوتاژ جهت تعیین ارزیاب > ارزیابی کالا > مراجعه به بانک جهت وصول حقوق و عوارض در صورتی که مسافر کالای مازاد داشته باشد > صدور پته > درب خروج و نظارت بر خروج کالا .

گمرک اختصاصی فولاد اهواز

چارت سازمانی این گمرک در گمرک جمهوری اسلامی ایران مشخص گردیده ولی به دلیل اینکه کلیه فعالیت های وار