چهارشنبه, 7 مرداد 1394
  اوقات شرعی استان
  ورود کاربران
  نظرسنجی
  معرفی گمرکات کشور

  آمار سایت
 » شروع سایت: بهمن 1387
 » خبر ثبت شده: 794 مورد
 » در حال بازدید: 15 نفر
 » بیشترین بازدید همزمان: 695 نفر
 » بازدید امروز: 3525 مرتبه
 » بازدید دیروز: 2084 مرتبه
 » کل بازدید: 1137933 مرتبه
 » میانگین: 490 بازدید در روز

ستادنظارت واداره کل گمرک اهواز

حوزه نظارت گمرکات خوزستان

یکی از ستادهای نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران ، ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان می باشد . استان خوزستان با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی در مجاورت خلیج فارس و کشورهای حوزه خلیج فارس واقع شده و جزء استانهای ساحلی بشمار می آید . از آنجایی که از دیر باز خلیج فارس به عنوان یک شاهراه آبی مهمترین وسیله ارتباط کشور ایران با دیگر ممالک دور و نزدیک جهان محسوب می شود ، نقش حساس و عمده ای را در تجارت و امور بازرگانی به عهده داشته و بر اهمیت استان خوزستان مهر تأیید می گذارد .این استان از نظر استراتژیک چه از لحاظ نظامی و چه از لحاظ سیاسی و اقتصادی بخصوص بعد از پیدایش نفت در کشورهای حوزه خلیج فارس و مناطق استان از اهمیت ویژه ای برخوردار است . همچنین گمرکات تابعه حوزه نظارت خوزستان تنها گمرکاتی هستند که در سه بعد مسافرتی و تجارتی از طریق هوایی و دریایی و زمینی خدمات ارائه می نماید و حمل و نقل در آن به صورتهای سه گانه صورت می پذیرد . لذا یکی از قطب های مهم حمل و نقل و تجارت جهانی و مبادلات کالا در این استان پهناور انجام می شود .این امر با اجرای سیستم آسیکودا در گمرکات تابعه تجارت با کشورهای جهان را با جمهوری اسلامی ایران رونق بیشتری داده و واردات و صادرات کالا را تسهیل بخشیده است .هدف ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان ، توجه به ساختار سازمانی و آموزشی کلیه پرسنل تابعه ، تجهیز و تقویت مرکز رایانه گمرکات تابعه به منظور آماده سازی عملیات گمرکی ، حمایت از فعالیت بازارچه ها و تعاونی های مرزنشینی ، توجه به امر صادرات کالاهای غیر نفتی ، ترانزیت کالا ، ورود موقت و تسهیل امور مسافرتی در ضمن رعایت اصل احترام و اعتماد به ارباب رجوع و اجرای دقیق طرح تکریم می باشد .ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان بر عملکردهای اداره کل گمرک آبادان ، اداره کل گمرک خرمشهر و اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره) و زیر مجموعه های تابعه و بازارچه های مرزی مربوطه نظارت داشته و سعی نموده که کلیه سیاستهای اقتصادی کشور را در گمرکات منطقه به بهترین وجه ساماندهی نماید .

ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان شامل چهار اداره کل می باشد :

الف) ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان و اداره کل گمرک اهواز

در ستاد نظارت گمرکات استان خوزستان ، فعالیتهای زیر انجام می شود :

-       پیش بینی بودجه سالانه گمرکات خوزستان

-       امضاء اسناد مالی در چهارچوب اعتبارات

-       امضاء صورتحساب و تراز نهایی و اختتامیه گمرکات استان

-       صدور مجوز پرداخت غرامت کالاهای مفقود شده یا آسیب دیده

-       نظارت بر امور بازبینی اظهارنامه و اسناد ترخیص گمرکات استان

-       نقل و انتقال کارکنان گمرک

-       نظارت بر نحوه عملکرد گمرکات استان خوزستان و رفع مشکلات احتمالی

گمرک اهواز

این گمرک از دیرباز در شهرستان اهواز فعالیت های گمرکی مراجعتی و تجارتی را به انجام می رسانده و از زمانی که رودخانه کارون به صورت امروزی محدود نگردیده بود و امکان تردد لنجها وجود داشته ، ورود و صدور کالا صورت می پذیرفته است . این گمرک در ستاد نظارت گمرکات ادغام شده است و بصورت مشترک کلیه امور گمرکی را ساماندهی می نماید .

  عمده فعالیت ها و خدمات موجود در گمرک اهواز

واردات قطعی ، ورود موقت ، صادرات قطعی ، صادرات موقت ، ترانزیت داخلی ، کارنه تیر ، مرجوعی و امور قضایی می باشد .

گمرکات زیر مجموعه گمرک اهواز

1-     گمرک امانات پستی

این دفتر گمرکی در ساختمان مرکزی پست اهواز مستقر بوده و کلیه خدمات و فعالیت های پست خارجی را که عمدتاً بصورت هدیه و سوغات از کشورهای خارجی وارد شده یا بوسیله شهروندان به خارج از کشور ارسال می شود انجام می دهد . در این گمرک طبق ماده های 39 و 36 آیین نامه مقررات صادرات و واردات کالا به شرح ذیل وارد می شود 

ماده 36 صدور کالا از طریق پست

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالاهایی که شرعاً یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است . چنانچه خروج برخی از کالاها از این طریق بصورت یک جریان تجاری درآید ، وزارت بازرگانی فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از خروج آنها به گمرک اعلام می نماید .تبصره : سقف میزان کالاهای خارجی قابل ارسال از طریق پست حداکثر 80 دلار برای هر نفر خواهد بود

ماده 39 – ورود کالا از طریق پست

ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می شود به استثنای اقلامی که ورود آنها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است ، مشروط بر اینکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر 50 دلار بنام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است ، در صورتیکه ورود کالا از این طریق به صورت یک جریان تجاری درآید یا مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد کند وزارت بازرگانی می تواند با هماهنگی وزارت پست و تلگراف و تلفن ، فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از ترخیص به گمرک اعلام نماید .

تبصره : ورود کالاهای موضوع ماده 38 ( کالاهای بدون انتقال ارز ) از طریق پست امکانپذیر است

گمرک فرودگاه اهواز

این گمرک در فرودگاه و در مشرق اهواز و 10 کیلومتری مرکز شهر واقع گردیده و کلیه امور ترخیص و ارزیابی بار همراه مسافرینی که از کشورهای خارجی وارد و یا به خارج از کشور عزیمت می کنند در گمرک فرودگاه انجام می شود . در این گمرک به محض ورود هواپیما و انتقال کالاهای همراه مسافر به سالن گمرک ، ارزیابی شروع و کلیه امور گمرکی پرواز تقریباً در 30 دقیقه به اتمام می رسد . پس از انجام مراحل ترخیص هر مسافر می تواند به همراه وسایل خویش از گمرک خارج شود . تشریفات مسافری در فرودگاه به شرح ذیل می باشد :اداره گذرنامه > نهاد ریاست جمهوری > کوتاژ جهت تعیین ارزیاب > ارزیابی کالا > مراجعه به بانک جهت وصول حقوق و عوارض در صورتی که مسافر کالای مازاد داشته باشد > صدور پته > درب خروج و نظارت بر خروج کالا .

گمرک اختصاصی فولاد اهواز

گمرک چزابه

سابقه فعالیت آن به دوران قبل از انقلاب بر میگردد وباتوجه به عکس ها واسناد موجود در دهه چهل شمسی در شهر بستان افتتاح گردیده و مبادلات مرزی در این گمرک تا اوایل انقلاب وجود داشته است ولی پس از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی این مرز بسته وهیچ مبادله مرزی تا سال 85 صورت نپذیرفته است واز این سال به بعد ابتدا مرز چزابه به صورت محدود وموقت باز و دفتر گمرکی در مرز چذابه تحت عنوان درب خروج گمرکاهواز اقدام به ارزیابی وکنترل بار خروجی می نموده تا اینکه در سال 87 رسما"به عنوان یک گمرک مستقل و با پذیرفتن اظهار نامه صادراتی راه اندازی گردیده و تاکنون با فعالیت روز افزون هم اکنون یکی از دروازه های اصلی صادرات کالا به کشور عراق با صادرات متوسط روزانه 10 هزار تن می باشد از جمله اقلام مهم صادراتی کالا از این گمرک می توان به انواع مصالح ساختمانی مثل سیمان خاکستری سیمان سفید آجر موزائیک گچ وغیره وهمچنین تره با وماهی اشاره نمود تعداد کامیونها به طور متوسط بین 300 تا 400 دستگاه در روز می باشد که فاصله 120 کیلومتری از مرکز را به صورت شبانه روز طی می نمایند.

گمرک سجافیاین گمرک در شهرستان هندیجان و در ابتدای دهانه ورودی رودخانه زهره واقع شده است این گمرک امکانات بهتری نسبت به دیگر دفاتر گمرکی دارد چراکه اداره بندر وکشتیرانی در آنجا مستقر ومحوطه سازی صورت گرفته است چندین شناور ( بارج ) نیز در رودخانه به منظور پهلو دهی لنجهای باری مستقر گردیده و عملیات گمرکی در آنجا صورت می پذیرد .عمده رویه های گمرکی که در این گمرک انجام می شود عبارتند از :1-ملوانی 2- مرجوعی 3- مرزنشین